ARTS FESTIVAL HOURS: Monday-Saturday, 10 a.m-8 p.m.; Sunday, noon-5 p.m.

Close

Munson Car Show

MUNSON CAR SHOW

Collector Car, Truck, and Motorcycle Show

Saturday, July 13   |   9 a.m. to 3:30 p.m.
Two unique events. One-day only!

Munson Car Show

Judged and non-judged car, truck, and motorcycle show
Saturday, July 13
9 a.m. to 3:30 p.m.
Munson Parking Lot and Palmer Park

Register Now: Non-Judged Register Now: Judged

Fountain Elms Invitational

Exclusive, invite-only group of British collector cars
Saturday, July 13
9 a.m. to 3:30 p.m.
Munson Sculpture Grove

View previous year's cars

LEAD SPONSORS

Central Association for the Blind and the Visually Impaired, Vehicles for Vision
Steet-Ponte Auto Group

ASSOCIATE SPONSORS

A&P Master Images
AllPest
Bartlett Tree Experts
Enjem's Flooring America
GoNetSpeed
Green Ignite, Inc.
JCA of Utica, Inc.
Lupini Construction
ShipRite Services, Inc.
Speedy Awards & Engraving
Stephen S. Starr Mechanical Corp
Stevener's Backhoe Service


Click here to view images on Facebook!

All Car Classes CABVI Trophy: Best of Show - Wayne Brooks

All Motorcycle Classes: Motorcycle Best of Show - Noah Moskowitz


Past Munson Car Show Award Winners

  1. Production Through ’44
    1st Place - Duane Isenberg
    2nd Place - Fred Carville

  2. Production ’45-55
    1st Place - Wesley Clair
    2nd Place - Walter Babrowicz
    3rd Place - Glenn Stevener

  3. Production ’56-63
    1st Place - Kyle Kistner
    2nd Place - Joe White
    3rd Place - William Huther

  4. Production ’64-67
    1st Place - Lawrence Pomilio
    2nd Place - Mary Nassimos
    3rd Place - Carolyn Carleo

  5. Production ’68-72
    1st Place - Gene Sinardo
    2nd Place - Chris Lorence
    3rd Place - Gary Mosher

  6. Production ’73-98
    1st Place - Clete McLaughlin
    2nd Place - Michael French
    3rd Place - Fred Lacelle

  7. Sports Cars through ’98
    1st Place - Michael Moran
    2nd Place - Joseph Czepiel
    3rd Place - James Cortese

  8. Corvette 1953-1998
    1st Place - Scander Astafan
    2nd Place - Brian Smith
    3rd Place - Rick Janowski

  9. Modified and Customs
    1st Place - Spike Decker III
    2nd Place - Jeanette Williams
    3rd Place - Tom Venettozzi

  10. Commercial through ’98 (no entries)

  11. Modified Commercial
    1st Place - Robert Nagy
    2nd Place - James Goodfellow
    3rd Place - Vinny Jacopelle

  12. Pony Cars through ’98
    1st Place - Bernie Turi
    2nd Place - Jan Den Hamer Corn

  13. Mustang Class through ’98
    1st Place - Charles Szcesny
    2nd Place - Dick Bronson
    3rd Place - Leo Boulerice

  14. Tuners and foreign performance
    1st Place - Pete Cania

  15. Modern Performance 1999+
    1st Place - Lisa Truax
    2nd Place - Bob Christiano
    3rd Place - Brian Coupe

  16. American Motorcycles (no entries)

  17. Foreign Motorcycles
    1st Place - Richard Simmons

People’s Choice
1955 Plymouth Plaza Wagon - Richard Vandewater

Thank you to all participants!